Czy nowoczesne wybielanie jest bezpieczne dla Twoich zębów?
Tak, jest bezpieczne pod warunkiem, że zostanie przeprowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny za pomocą nowoczesnych środków wybielających, które nie powodują uszkodzeń tkanki zęba.
Czy wybielanie zębów wiąże się z jakimiś efektami ubocznymi?
W trakcie trwania zabiegu wybielania oraz bezpośrednio po nim, większość pacjentów odczuwa wzrost wrażliwości zębów na bodźce termiczne. Jest to jednak objaw całkowicie odwracalny, który mija samoistnie po zakończeniu wybielania.
Wybielanie zębów nakładkowe
Jest to system profesjonalnego wybielania zębów, w którym kontrolę i nadzór nad przebiegiem sprawuje lekarz stomatolog, a Pacjent przeprowadza ją w domu. Na podstawie wycisku szczęki i żuchwy Pacjent otrzymuje celuloidowe, indywidualnie wykonane nakładki, z wyprofilowanymi zbiorniczkami na żel wybielający np. Opalescence. Jest to przeźroczysty gęsty żel zawierający 10%,15% lub 20 % nadtlenek karbamidu (substancja wybielająca) oraz fluor i azotan potasu (substancje pomocnicze znoszące nadwrażliwości).
Pacjenci, po odpowiednim przeszkoleniu, sami nakładają żel wybielający do nakładek. Metodę tą zaleca się do wybielania zębów żywych i martwych.
Efekty zabiegu pojawiają się szybko i są trwałe. Nakładki z żelem o stężeniu 20% nosi się na zębach przez 4 godziny, natomiast nakładki z żelem 10% lub 15% przez 8-10 godzin (zaleca się spanie w nakładkach). Duże rozjaśnienie zębów uzyskuje się już po pierwszej nocy. Wybielanie trwa od 7 do 10 dni, a efekt utrzymuje się około 2 lat (w zależności od diety, zabiegów higienizacyjnych oraz palenia tytoniu).
Uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia pozostają bez zmian. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru, (co trwa zwykle od 10 do 14 dni) lekarz stomatolog może je wymienić dobierając odpowiedni jaśniejszy kolor. W czasie wybielania u kilku procent pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno ustępująca w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji.
Zalety wybielania nakładkowego:
- Niski koszt
- Zupełny brak lub niewielka nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury w trakcie wybielania
- Po zakończeniu wybielania nakładki mogą być wykorzystane do ponownego wybielania – wystarczy dokupić sam żel wybielający
- Pacjent sam decyduje o stopniu rozjaśnienia zębów regulując to czasem wybielania
Wady wybielania nakładkowego:
- Słabsze rozjaśnienie zębów w stosunku do metody natychmiastowej
- Krócej utrzymujący się efekt wybielenia (do ok. 2 lat) w stosunku do metody natychmiastowej
- Czasochłonne – minimum 7 dni
Wybielanie zębów natychmiastowe lampą Beyond®
Zabieg jest wykonywany przez odpowiednio przeszkolony personel i trwa około 45-60 minut. Polega na trzykrotnym nałożeniu żelu wybielającego na zęby oraz naświetlaniu specjalną lampą (system USA Beyond®). Efekt jest natychmiastowy. Lampa wybielająca Beyond wydziela intensywne niebieskie światło, filtrowane przez ponad 12,000 światłowodów i 30 warstw specjalistycznych filtrów.
Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) i podczerwone jest całkowicie zniwelowane, dzięki systemowi filtracji, pozostawiając jedynie zogniskowany strumień zimnego niebiesko-cyjanowego światła, które z kolei penetruje wnętrze zębów aktywując preparat wybielający Beyond (35% nadtlenk wodoru, dwutlenek krzemu + dodatkowe składniki wybielające). Zimne światło Beyond aktywuje nadtlenek wodoru poprzez przyśpieszenie jego rozpadu na wodę i tlen dzięki wolnym rodnikom, co w ostateczności daje efekt wybielenia.
System Beyond zapewnia szybkie i doskonałe rezultaty, w przeciwieństwie do innych rozwiązań obecnych na rynku (systemy diodowe oraz emitujące światło UV). W trakcie wybielania natychmiastowego często występuje nadwrażliwość dlatego w cenie tego zabiegu jest od razu wliczone znieczulenie. Dodatkowo Pacjenci otrzymują specjalną pastę wybielającą.
Efekt wybielenia utrzymuje się około 3 lat (w zależności od diety, zabiegów higienizacyjnych oraz palenia tytoniu).
Uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia pozostają bez zmian. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru,
(co trwa zwykle od 10 do 14 dni) lekarz stomatolog może je wymienić dobierając odpowiedni jaśniejszy kolor.
W czasie wybielania u kilku procent pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno ustępująca w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji.
Zalety wybielania natychmiastowego:
- Efekt osiągnięty w minimalnym czasie
– zęby wybielone w 1,5h! - Najwyższy stopień rozjaśnienia zębów
- Długi okres utrzymania efektu wybielenia – około 3 lat
Wady wybielania natychmiastowego:
- Nadwrażliwość zębów w trakcie wybielania (jeżeli Pacjent nie wyrazi zgody na znieczulenie) oraz do około 48h po zabiegu
- Zalecana tzw. biała dieta przez około 24h po zabiegu – zęby bezpośrednio po wybieleniu są bardzo wrażliwe na barwniki w pokarmie, płynach oraz dymie papierosowym (należy unikać przez ok. 24h picia kawy, herbaty, czerwonego wina oraz palenia tytoniu)
Wybielanie zębów natychmiastowe lampą Beyond® + nakładkowe
Jest to połączenie wybielania natychmiastowego z nakładkowym. Dzięki takiej kombinacji Pacjent ma natychmiast wybielone zęby, a kuracje przypominające może wykonywać w dowolnie wybranym przez siebie momencie za pomocą nakładek.
Wybielanie martwych zębów
Zabieg polega na około trzykrotnym umieszczeniu przez lekarza stężonego środka wybielającego we wnętrzu przebarwionego, martwego zęba. Wybielanie trwa od 1 do 2 tygodni.
Wskazania do wybielania zębów:
- rozjaśnienie zębów ze względów estetycznych
- usuwanie przebarwień obecnych na zębach od momentu wyrznięcia, a także pojawiających się z wiekiem. W różnym stopniu osiąga się sukces w przypadku przebarwień spowodowanych stosowaniem tetracyklin i brązowych przebarwień wskutek fluorozy
wybielanie martwych, ciemnych i przebarwionych zębów metodą wewnątrzkomorową, co jest mało inwazyjną metodą i pozwala oszczędzać tkanki zęba, w porównaniu z tradycyjnym postępowaniem protetycznym (licówki lub korony). - usuwanie przebarwień spowodowanych czynnikami wrodzonymi, układowymi, metabolicznymi, farmakologicznymi, urazami i jatrogennymi takimi jak fluoroza, leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin i minocykliną,
- wypełnienia nie ulegają wybieleniu, dlatego zaleca się wybielanie ciemnych zębów przed założeniem wypełnień, co pozwala dostosować ich kolor do nowego, uzyskanego wybielaniem koloru zębów. Wykonanie wypełnień powinno się odroczyć o około dwa tygodnie po zakończeniu wybielania. Dzięki wybielaniu możliwe jest założenie jaśniejszych wypełnień, odpowiadających nowemu bardziej naturalnemu kolorowi zębów, często nawet jaśniejszych niż kolor oczekiwany przez Pacjenta
Przeciwwskazania do wybielania wybielania zębów:
- uszkodzenia mechaniczne lub próchnicowe zębów
- duża ilość wypełnień, koron, mostów lub licówek w zębach przednich
- zła higiena jamy ustnej z współistniejącym stanem zapalnym dziąseł
- alergia lub nadwrażliwość na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe
- Kobiety ciężarne i karmiące piersią
- Pacjenci poniżej 16 roku życia
Jak utrzymać efekt wybielania?
Po zakończeniu wybielania zęby już zawsze pozostaną jaśniejsze, jednakże barwniki znajdujące się w niektórych pokarmach i napojach oraz dym tytoniowy mogą powodować przebarwienia należy zatem:
- Zgłaszać się na wizyty kontrolne i profesjonalne czyszczenie zębów do gabinetu dentystycznego co 6 miesięcy
- Dbać o prawidłową higienę jamy ustnej (szczotkowanie zębów po każdym posiłku pasta z fluorem, stosowanie płukanek, nitkowanie zębów nitką z fluorem ewentualnie oczyszczanie irygatorem wodnym)